2011
27

Podsumowanie Paris-Roubaix

johan van summeren1 Podsumowanie Paris Roubaix

Belg Johan van Summeren z grupy Garmin wygrał w niedzielę klasyk Paryż-Roubaix o długości 258 km. Drugie miejsce zajął dwukrotny zwycięzca imprezy Szwajcar Fabian Cancellara, a trzecie Belg Maarten Tjallingii.
Dotychczas największym sportowym sukcesem Belga było zwycięstwo w Tour de Pologne w 2007 roku i piąte miejsce w 2009 roku na trasie z Paryża do Roubaix.

30-letni van Summeren, jeden z najwyższych kolarzy świata – mierzy 197 cm wzrostu, uciekł na 13 km przed metą z czołowej grupy, w której jechał m.in. triumfator z ubiegłego roku Cancellara, trzykrotny zwycięzca Tom Boonen i Thor Hushovd, który rok temu był drugi.
Belg szybko uzyskał nad rywalami około 10 s przewagi, przed metą jeszcze przyśpieszył i wygrał z przewagą 19 s nad Cancellarą.
- Gdy znalazłem się na czele uciekającej grupy, uwierzyłem, że mogę wygrać. I udało się! To coś wspaniałego, tyle tylko mogę powiedzieć – przyznał van Summeren, który w 2009 roku uplasował się na 5. pozycji, a wygrał Boonen.
W trakcie tegorocznego wyścigu doszło do kilku groźnych kraks, w jednej z nich uczestniczył Boonen, który doznał kontuzji barku i musiał się wycofać.
Jedyny Polak startujący w tegorocznej edycji Jarosław Marycz (Saxo Bank) został sklasyfikowany na 93. pozycji, ze stratą 13:53.

Wyścig Paryż-Roubaix to jeden z najsłynniejszych klasycznych wyścigów kolarskich, zawsze rozgrywany w kwietniu. Inauguracja odbyła się 19 kwietnia 1896 roku, a pierwszym zwycięzcą był Niemiec Joseph Fischer.
Jest uważany za jedną z najtrudniejszych na świecie jednoetapówek, nazywaną “piekłem północy”. Z 258 km trasy, ponad 55 km przebiega po kocich łbach, wąskimi uliczkami wybrukowanymi w XIX wieku bazaltową kostką. Rowery używane w tym wyścigu są wzmocnione, mają specjalne łańcuchy i bardziej wytrzymałe obręcze kół. Końcówka touru rozgrywana jest na betonowym torze kolarskim w Roubaix.

Źródło: eurosport.pl