Monday, February 27th 2017
sty
2012
8

Złoty medal dla wynalazcy roweru bez łańcucha.

marek jurek składany rower Złoty medal dla wynalazcy roweru bez łańcucha.

Marek Jurek z Warszawy zaprojektował rower bez łańcucha, z napędem na przednie koło. Na swoim prototypie codziennie przemierza stołeczne ulice.
Wynalazca stworzył ten jednoślad, ponieważ sam potrzebował roweru, który można łatwo i szybko składać. Zależało mu na tym,  żeby bez większych problemów (mimo dużych kół o średnicy 29 cali) pojazd zmieścił się w samochodzie czy np. windzie.
Dzięki niebanalnym rozwiązaniom konstrukcyjnym rower ten jest dużo sprawniejszy od typowych, klasycznych. Ponadto złożyć go można w ułamku sekundy.

marek jurek rower po złożeniu Złoty medal dla wynalazcy roweru bez łańcucha.
Zastosowanie przedniego napędu powoduje, że cały układ jest lepiej dostosowany do człowieka, zmniejszają się również opory aerodynamiczne i straty, jakie w zwykłych rowerach związane są z odkształceniem łańcucha.
Rower ten zagwarantował Markowi Jurkowi złoty medal podczas 63 Międzynarodowych Targów “Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty” (iENA) w Norymberdze w 2011 r.
Konstrukcja tego roweru “niweluje wpływ zmiennych momentów sił występujących podczas pedałowania na układ kierowniczy. Pozwala to na łatwe utrzymywanie kierunku jazdy i równowagi nawet bez użycia rąk”. Dodatkowo, taka konstrukcja pozwala na błyskawiczne złożenie “w czasie krótszym od sekundy do rozmiarów pozwalających, pomimo zamontowanim w nim kół 29″, zmieścić go w bagażniku średniej wielkości samochodu. Wystarczy obrócić kierownicą o 150°”.
Mgr inż. Marek Jurek od wielu lat znany jest z innowacyjności – jest autorem wielu ulepszeń i kilku zgłoszeń patentowych. M. in. skonstruował precyzyjną piłę drutową, miał główny udział w konstrukcji unikatowej bezpyłowej komory pomiarowej zainstalowanej na laserze na swobodnych elektronach w DESY, jest również twórcą wynalazku dotyczącego sposobu i urządzenia “do pomiaru zmiany odległości pomiędzy dwoma punktami” odległymi o kilka-kilkadziesiąt metrów z dokładnością rzędu mikrometra (i poniżej), wykorzystującego dwa cienkie druty rozpięte miedzy punktami.

Źródło: ifpan.edu.pl

advert

Polecane Artykuły

1 komentarz “Złoty medal dla wynalazcy roweru bez łańcucha.”

  1. Naprawdę fajny rower. Po założeniu przerzutek będzie jeszcze praktyczniejszy. Jeśli cena i masa będą rozsądne, jestem pierwszym klientem. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować by zostawić komentarz.